Start Rok szkolny 2012/2013 Skąd się bierze chleb? Wycieczka do piekarni „Rostek” w Nisku

Skąd się bierze chleb? Wycieczka do piekarni „Rostek” w Nisku

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kusik   

Pieczenie chleba w dawnych czasach było ciężką praca i trudnym zadaniem. Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Ludzie wierzyli, że chleb jest darem Bożym i daje zdrowie, dostatek, szczęście i spokojne życie.

Ludzie szanowali chleb. Bochen chleba miał swoje specjalne miejsce w każdym domu, przykryty serwetą leżał na stole. Podczas posiłku, kiedy zaczynano kroić chleb kreślono na nim znak krzyża. Gdy chleb upadł na ziemię ludzie prędko go podnosili i całowali mówiąc „Boże daruj nam”. Nie wolno było dotykać chleba nie umytą ręką, a także nie należało jeść chleba w czapce na głowie. Szanowano również okruchy chleba, które zbierano i wrzucano do pieca lub zjadano.

Dziś bardzo często obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej. Widzimy jak chleb czy bułki są wyrzucane. Obserwując to negatywne zjawisko postanowiłyśmy przypomnieć ile trudu i znoju potrzeba by powstał chleb – podstawa naszego codziennego pożywienia.

Gdyby chleb umiał mówić powiedziałby:„Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba!”

Motto:

„BYĆ DOBRYM JAK CHLEB”

/Św. brat Albert Chmielowski/

Dnia 23 października wychowawcy klas 0 –III wraz ze swoimi uczniami wybrali się na wycieczkę do piekarni Rostek w Nisku. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie się z etapami wypieku chleba, poznanie produktów do wyrobu pieczywa. Dzieci poznały różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Największą przyjemność sprawiło nam delektowanie się pysznymi, świeżymi bułeczkami.

Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń.  Serdecznie dziękujemy właścicielowi oraz pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

 
free pokereverest poker revie

Dziś mamy... Imieniny


Dzisiaj jest: Wtorek
19 Czerwca 2018
Imieniny obchodzą
Borzysław, Gerwazy, Julianna, Odo,
Protazy, Sylweriusz

Do końca roku zostało 196 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Zdjęcia z wydarzeń

Wiadomości z MEN

Zmień prawa dostępu do katalogu /cache, aby umożliwić zapisyanie

Zaloguj/WylogujOdliczanie

Do zakończenia roku szkolnego zostało...

Odwiedziny

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Statystyki

Użytkowników : 2
Artykułów : 283
Odsłon : 354222

Zespół Szkół w Kłyżowie © 2009

Wszystkie prawa zastrzeżone